जाडोमा कपाल झर्ने समस्याबाट बच्न अपनाउनुहोस् यी ५ घरेलु टिप्स

जाडो मौसममा कपाल झर्ने समस्या निकै सामान्य हो । यति बेला वातावरण निकै चिसो हुन्छ जसले वातावरणलाई सुख्खा बनाउँछ र कपाललाई पनि रुखो बनाउँछ । धेरै मानिसहरू यो समस्या हटाउन विभिन्न प्रकारका उत्पादनहरू प्रयोग गर्छन् । यी उत्पादनहरूले कपाललाई अस्थायी राहत त दिन्छ । तर यसको अत्यधिक प्रयोग कपालका लागि हानिकारक हुन सक्छ । यस्तो अवस्थामा कपाल झर्ने समस्याबाट छुटकारा पाउन यी आयुर्वेदिक टिप्सको मद्दत लिन सकिन्छ । यी आयुर्वेदिक टिप्स पालना गर्नाले कपाल बलियो हुनुका साथै चम्किलो पनि बन्छ । आउनुहोस् कपाल झर्ने समस्याबाट छुटकारा पाउन आयुर्वेदिक टिप्स बारे जानौँ ।

अमलाको जाम

अमलाको जाम शरीरका लागि निकै फाइदाजनक हुन्छ । यसमा प्रचुर मात्रामा फाइबर, आइरन, ओमेगा थ्री र भिटामिन सी आदि पाइन्छ । अमलाको जाम दैनिक खाँदा प्रतिरोधी क्षमता बढ्नुका साथै कपाल झर्ने समस्या पनि निकै सजिलै हटाउन सकिन्छ । अमलाको जाम नियमित रूपमा खाँदा कपाललाई तीव्र रूपमा बढाउन मद्दत गर्छ र कपालको जरा पनि स्वस्थ रहन्छ ।

कपालको मसाज गर्नुहोस्

कपालमा तेल लगाउनाले कपाललाई पोषण मिल्छ र कपाल बलियो पनि हुन्छ । हप्तामा एक वा दुई पटक मनतातो तेलले कपालमा मालिस गर्न नबिर्सनुहोस् । यसो गर्नाले कपाल छिटो बढ्ने गर्छ ।

गुड खानुहोस्

जाडोमा नियमित गुड खाँदा कपाल झर्नबाट रोक्छ । पाचन प्रणालीलाई बलियो बनाउनुका साथै गुडले हेमोग्लोबिन पनि बढाउँछ । जाडोमा यसको प्रयोगले शरीरलाई न्यानो राख्छ र शरीरलाई मौसमी रोगबाट बचाउँछ । गुड खाँदा कपाल बलियो हुन्छ र कपाल स्वस्थ रहन्छ ।

घ्यु कुमारी

एलोभेरा प्रयोग गरेर कपाल झर्ने समस्यालाई पनि सजिलै रोक्न सकिन्छ । एलोभेरा कपालको लागि धेरै लाभदायी छ । यसको प्रयोग गर्नका लागि यसलाई कपालको जरामा सजिलै लगाउन सकिन्छ । यसले कपाललाई पोषण दिएर त्यसलाई बलियो बनाउन मद्दत गर्नेछ ।

हरियो पत्ते दार तरकारी

कपाल झर्नबाट जोगाउन हरियो सागपातको सेवन गर्न नबिर्सनुहोस् । हरियो सागपातमा क्याल्सियम, बिटा क्यारोटिन र भिटामिन सी पाइन्छ, जसले कपाल झर्न रोक्छ र कपाल बलियो बनाउँछ । घरमा पकाएको खानालाई मात्र प्राथमिकता दिनुहोस् । जङ्क फुडले कपाल झर्ने गर्छ ।

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *